مهرداد توماری

اپرا چیست؟

اپرا چیست؟

اپرا چیست؟ یک اپرا چگونه در سالن‌ های اپرا اجرا می‌ شود؟ چگونه می‌ توان یک اپرای خوب و جذاب را اجرا کرد؟ اپرا به معنای اثر و جمع کلمه لاتین اپوس می‌ باشد، بنابراین باید اپرا را به کلمه آثار ترجمه کرد، اما معمولاً به صورت منفرد مونث به کار می‌ رود و از آغاز قرن هفدهم میلادی به بعد به نمایش‌ هایی گفته می‌ شود که به جای آواز خوانده می‌ شود. در این مقاله اپرا را بررسی می‌ کنیم.

اپرا چیست؟

گفتیم که اپرا به معنی اثر و جمع کلمه لاتین اپوس می‌ باشد. با این تفسیر باید اپرا را به معنی آثار ترجمه کرد، اما بیش تر مواقع اپرا به صورت یک کلمه منفرد مونث استفاده می‌ شود و از اوایل قرن هفدهم میلادی به بعد به نمایش‌ هایی گفته می‌ شود که به جای آواز به اجرا درمی‌ آیند. به بیان دیگر اپرا را می‌ توان آمیزه ای از نمایش و موسیقی دانست که قصد به تصویر کشیدن حقایق را دارد. موزیک اپرا در واقع اجرایی است که با صحنه آرایی ها و لباس‌ های پر زرق و برق در سالن‌ های مجلل اجرا می‌ شود. در این اجرا عناصر ویژه تئاتر از جمله طراحی لباس، طراحی صحنه، بازیگری، چهره پردازی و حتی کارگردانی با اپرا همراه می‌ شود. در این شیوه اجرا معمولاً واژه‌ هایی که از اپرانامه یا متن بازگو می‌ شوند، به یک فرم خاص و به شکل آواز درمی‌ آیند. البته امروزه شیوه آوازی اپرا توسط برخی از هنرمندان و خوانندگان با تلفیقی از سبک‌ های مختلف موسیقی همراه شده است که از این سبک‌ ها می‌ توان پاپ اپرا، راک اپرا و غیره را نام برد. البته همان طور که از نام این سبک‌ ها برمی‌ آید هرگز نمی‌ توان ماهیت اصلی در آواز و موزیک اپرا را تغییر داد.

اما هم چنان بازگو کردن لیبرتو یا همان اشعار اپرا که شعرهای نوشته شده اصیل و یا اقتباسی از برخی نمایشنامه‌ ها یا رمان‌ های معروف است، از سخنوری به دور می‌ باشد. چون اشعار اپرا را تنها می‌ توان با فرم موسیقی و با شیوه خاصی اجرا کرد.

این اشعار را به صورت تک نفره و یا به صورت دیالوگ بر روی سن یا یک سکو کاملاً سازگار و هماهنگ با موسیقی می‌ خوانند. این گروه خوانندگان اپرا را یک گروه از همنوازان یاری می‌ کنند که این گروه می‌ تواند یک گروه ارکستر سمفونیک یا یک گروه کوچک سازی باشد. علاوه بر این موضوع خوانندگان در این گروه مجاز نیستند از میکروفون استفاده کنند، به همین دلیل برای آن که صدای خوانندگان به طور واضح به افراد حاضر در سالن برسد ساختمان اپرا باید دارای طراحی خاصی باشد.

اپرا گاهی نیز با رقص‌ هایی مانند رقص باله و حرکات نمایشی همراه می‌ شود. در واقع می‌ توان گفت که موسیقی اپرا انرژی دراماتیک در هر داستان و اشعاری را به حرکت درمی‌ آورد و می‌ تواند احساسات را به درستی بیان کند و به تعمیق شخصیت‌ ها در ذهن ما بپردازد. به همین دلیل نوازندگان سازهای بادی، زهی، برنجی چوبی، کوبه‌ ای و غیره هماهنگ با رهبر ارکستر، خوانندگان یا خواننده اپرا را همراهی می‌ کنند تا بتواند اهمیت فوق العاده بالای موسیقی در چنین اجرایی را به اثبات برسانند.

اپرا در برخی کشورها مانند ایتالیا رواج بیش تری دارد. اوج اپرا را در این کشور می‌ توان جستجو کرد، اما پس از چندین سال کشورهای دیگری مانند فرانسه، آلمان و اتریش نیز نمایش اپرا را به کار گرفتند. البته این نمایش‌ ها انعکاس دهنده سبک‌ های موسیقی و داستان‌ های هر کدام از این کشورها بودند و فراموش نکنید که اپرا در واقع یک فرم موسیقی می‌ باشد که می‌ تواند به عنوان میراث فرهنگی بسیار ارزشمندی برای کل جهان محسوب شود.

سخن پایانی

در این مقاله اپرا را بررسی کردیم. اپرا جایگاه ویژه‌ ای در هنر موسیقی و نمایش دارد و می‌ توان گفت که تلفیقی از این دو گزینه محسوب می‌ شود. این هنر از زمان پیدایش خود تا کنون توانسته است نظر بسیاری از خوانندگان، شاعران، هنرمندان و حتی مخاطبان را به خود جلب کند. در سایت ترنیم با اپرا، نحوه اجرا کردن اپرا، تفاوت اپرا با تئاتر موزیکال و غیره بیش تر آشنا شوید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
seokar

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

0